Ecosia: Her Arama İçin Bir Ağaç

Ecosia, yapılan aramalar için ağaç diken ücretsiz bir arama motoru. Gelirini aldıkları reklamlar ile sağlayan Ecosia, bunun büyük bir kısmını ağaç dikmek için bağışlıyor. Aralık 2009’da Berlin’de kurulan bu organizasyon, ağaçlandırma programlarına 2.5 milyon euro üzerinde bağışta bulundu ve dünya çapında 4 milyondan fazla ağaç dikti.
2 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan bu arama motoru sayesinde her 11 saniyede bir ağaç dikiliyor. Ecosia kendini adamış 11 kişinin bir araya gelmesiyle oluşmuş, “CO2 neutral”, yani karbon ayakizi bırakmayan bir kuruluş. Mali anlamda tamamen şeffaflar ve bütçelerini internet sayfalarında yayınlıyorlar. Sürdürülebilir bir çevreyi hedefleyen Ecosia, kar elde etme amacıyla değil, insanların ve gezegenimizin iyiliği için canla başla çalışıyor.
Arama başına ne kadar gelir sağlanacağı, anahtar sözcüklerin ve siteye alınan reklamların değerine göre değişkenlik gösteriyor. Bazı aramalar birkaç ağacın dikilmesini sağlayacak kazanç sağlarken, bazıları ağacın belli bir kısmını karşılayabiliyor. Aramalarınızla ne kadar ağaç diktiğinizi sayfanın sağ üst köşesinde görebiliyorsunuz. Ortalama olarak bir arama 0.5 Euro cent kazandırıyor.

Ecosia’nın gelir sağladığı bir başka kanal ise EcoLinks. Bu tarayıcı eklentisi, alışveriş sitelerine Ecosia aracılığıyla ulaşılan kullanıcılar online alışveriş yaptıklarında, bu sitelerin Ecosia’ya komisyon olarak %2 ila 10 arası bir bağışta bulunmasını sağlıyor.
Ecosia kurulduğundan bu yana WWF (World Wide Fund for Nature) ve TNC (The Nature Conservancy) gibi kuruluşlarla çalıştı. 2014’ten beri WeForest ile Burkina Faso’daki çölleşmiş toprakların ağaçlandırılması için çalışıyor.

ecosia-yesil-arama-motoru-01-min

Net gelirinin %80’ini bağışlayan Ecosia’nın Nisan 2016’da yayınladıkları bir aylık bütçe örneği.

ecosia-yesil-arama-motoru-02-min

138,040 euro değerindeki kazançlarının %49’una tekabül eden 68,000 euro doğrudan WeForest’a bağışlanmış. Gelirin %38’i giderler için kullanılmış: Çalışanların maaşları, sağlık sigortaları, vergiler, sunucu ve alan adı ücretleri ve ofis kirası. %0.40lık bir dilim reklam vererek Ecosia’yı dünyaya yaymak için harcanmış. Gelirin kalan %12’si ise EcoLink benzeri yeni ürünler ve gelecek yatırımlar için kenara ayrılmış. Kenara ayırdıkları bu para ise Almanya’nın ilk sürdürülebilir bankası GLS rezervlerinde, yenilenebilir enerji projeleri için kullanılıyor.

https://info.ecosia.org/ adresinden internet sayfalarına ulaşabilir ve arama motoru olarak Ecosia’yı tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılarında bu ayarın nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

Chrome:
Sayfada karşınıza çıkan ADD TO CHROME (Chrome’a ekle) butonuna basın. Daha sonra ekranda beliren kutucuktaki “Uzantı ekle” butonuna basın.

ecosia-yesil-arama-motoru-03-minecosia-yesil-arama-motoru-04-min

Edge:
ADD TO EDGE butonuna basın. Karşınıza çıkan sayfada anlatıldığı üzere, tarayıcı ayarlarınıza girin. Settings (Ayarlar) >> Advanced Settings (Gelişmiş Ayarlar) >> Search in the address bar with (Adres çubuğunda arama) butonlarına sırasıyla tıklayın. Aşağıda içinde Ecosia’nın da bulunduğu arama motoru seçenekleri çıkacak. Ecosia’yı işaretleyin ve Set as Default (Varsayılan Olarak Belirle) tuşuna basın.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s