Şişli %100 Ekolojik Pazar

Kartal %100 Ekolojik Pazar’dan sonra sırada 2006’dan beri her hafta kurulan ve Türkiye’nin ilk organik pazarı olma özelliğine sahip Şişli %100 Ekolojik Pazarı vardı. Bu pazar oldukça büyük ve ürün çeşitliliği de fazla. Ayrıca konumu çok iyi, bu yüzden insanların yoğun bir şekilde buraya geldiklerini görebiliyorsunuz.

Victor Ananias’ın Buğday Derneği ile birlikte ekolojik pazar fikrini ilk kez yeşerttiği bu pazarın büyüdüğüne veriler aracılığıyla da tanıklık edebiliyoruz. 2006 yılında 48 tezgâh ve 25 üretici ile kurulan Şişli %100 Ekolojik Pazar, şu an ise 307 tezgâh ve 76 üretici sayısına ulaştı. Bu istatistiklere Buğday Derneği’nin kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için:  http://ekolojikpazar.org

Tezgâh sayısının fazlalığı ve ürün çeşitliliği sayesinde benzer ürünlerin fiyat yelpazeleri de oldukça geniş. Buna rağmen aradığınız lezzetlerin fiyatla herhangi bir ilgisinin olmayışı sizleri epey bir şaşırtabilir. Burada fiyat-kalite ya da şekil-kalite ilişkileri yok. Marketlerde olduğu gibi 2 liraya satılan lezzetsiz, şekilsiz fakat ekonomik domatesin hemen yanında daha iyi görünümlüsü, biraz daha lezzetli olanı 5 liraya satılmıyor. Bu pazarda yalnızca damak tadınıza uyanı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünün fiyatı sizin için pahalı ise az alıp az yiyebilirsiniz. Ne de olsa az yemek bir erdemdir ve çok miktarda fakat işlevsiz besinler tüketmekten de çok daha sağlıklıdır.

Bir satıcıyla ettiğimiz sohbette sattığı hıyarın 50-60 yıllık tohumdan yetiştiğini öğrendik. Bu hıyar lezzeti, rengi ve şekliye hiç ummadığım kadar uzun bir süre hıyar üzerine düşünmeme ve “hıyar” algımın ciddi anlamda değişmesine sebep oldu.

Pazar ile ilgili birkaç bilgi:

-Şişli %100 Ekolojik Pazarı her cumartesi saat 07.00 – 17.00 arasında kuruluyor.

-Pazardaki ürünlerin tümü organik sertifikalı. Sertifika bilgilerini tezgâhlarda görebiliyorsunuz ve isterseniz pazar içinde bulunan halkla ilişkiler standında bu sertifikaları inceleyebiliyorsunuz.

-Pazarda naylon torba kullanılmıyor, bunun yerine kese kağıdı var. Ancak bu kağıtların da üretiminde ağaçların kesildiğini unutmayın ve bunları tek kullanımlık bir şey haline getirmeyin. Biz aldığımız kese kağıtlarını tekrar pazara götürerek devamlı olarak kullanıyoruz. İsterseniz pazar içinde bulunan tezgâhlardan pazar torbası veya file de alabilirsiniz.

-Ulaşım için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

sisli-ekolojik-pazar-bugday-dernegi-kroki.jpg

Pazardaki bazı ürünlerin 30.07.2016 tarihindeki fiyatları

Keçiboynuzu (1kg): 20tl
Çiğ Badem (1kg): 40tl
Soğan (1kg): 3.5-4.5tl
Biber (1kg): 3-5tl
Patates (1kg): 4.5tl
Limon (1kg): 6-10tl
Hıyar (1kg): 4-5tl
Biber (1kg): 3-5tl
Acı Biber (1 demet): 3tl
Sarımsak: 20tl
Çilek (1kg): 14tl
Kırmızı Pancar (1kg): 6tl
Patlıcan (1kg): 5tl
Kabak (1kg): 4-5tl
Bamya (1kg): 20tl
Fasulye (1kg): 10tl
Maydanoz (1 demet): 2tl
Limon (1kg): 6-10tl
Domates (1kg): 5-9tl
Üzüm (1kg): 10tl
Havuç (1 demet): 5tl
Elma (1kg): 7tl
Süt (1lt): 6 tl
Süt (5lt): 20 tl
File (1 adet): 3 tl
Torba (1 adet): 4 tl

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s