Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

Bu pazarla ilgili sözlerime birkaç olumsuz nokta ile başlamam gerek. Kadıköy Belediyesi ve Ekolojik Üreticiler Derneği’nin iş birliği ile açılmış bu pazar fakat hakkındaki bilgilere ulaşmak çok zor. Pazarın Facebook sayfası uzun süredir aktif değil; Ekolojik Üreticiler Derneği’nin ise sitesi kapalı, Facebook sayfası aktif değil. Sertifikalı ürünlerin satılıyor olduğunu bir haber yazısında okudum ancak bu süreç ve denetim ile ilgili açık bir kaynak olmadığından kuşkusuz bir yaklaşımda bulunamıyorum.

Esasen sertifikalara, denetim mekanizmalarına ya da herhangi bir kuruluşa itibar etmemek gibi kişisel bir önyargım var. Konu gıda olduğunda en tatmin edici şeyin ilk elden tanıklık veya ikili ilişkilerdeki saf güven duygusu olduğunu düşünüyorum. Bunlardan daha karmaşık yöntemlerin farklı çıkarlar uğruna suistimâl edilmemesi imkansız gibi. Ben böyle durumlarda satın alıp yiyeceğim bir şeyden ne zaman şüphe duysam Gandalf’ın şu öğüdüne uyarım: “If in doubt, Meriadoc, always follow your nose!”. Bu öğüt sizi en azından lezzet konusunda yarı yolda bırakmaz. Yine de insanların güvenini kazanmak için, düzenin belirlediği yöntemler çerçevesinde doğruya hizmet etmek adına yapılanmış böyle bir derneğin ve pazarın bu tür bilgi eksikliklerini gidermesi gerek.

İlginçtir ki bunları yazmadan hemen önce pazara tekrar gittiğimde, bir tezgahtaki satıcının aralarında büyük bir fiyat farkı olan aynı cins iki üründen pahalı olanın bahçe diğerinin sera üretimi olduğunu söylemesi; doğal, ekolojik ve organik kavramları üzerine yeniden düşünmeme sebep oldu.

Pazar ile ilgili birkaç detay,

– 2010 yılından beri açık olan Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı her Çarşamba 08:30 – 19.00 saatleri arasında Özgürlük Parkı içerisinde kuruluyor.

– Parktaki insanları rahatsız etmemek için satıcıların bağırması yasak.

-Tezgâhlara getirilen ürünlerin neredeyse tamamı mevsimsel yelpazeye uygun.

-Plastik torba kullanılmamasına özen gösteriliyor, bunun yerine kese kağıdı var.

-Tezgâh sayısı Kadıköy gibi nüfusu yoğunluğu yüksek olan bir bölgeye göre oldukça az. Yine de sabah erken saatte gittiğinizde daha çok çeşit bulabiliyorsunuz.

– Özgürlük Parkı’nın A kapısından giriş yaptığınızda en sağ taraftaki ilk tezgâhta Nevin Abla var. Onu al yanaklarından ve kocaman gülümsemesinden hemen tanıyabilirsiniz. Tezgâhının başı genelde müşterileri tarafından sarılmıştır ve ürünleri oldukça ilgi görür. Onun iyiliğinden nasibinizi almadan oradan uzaklaşmayın derim.

Pazardan 09.08.2016 tarihine ait görüntüler.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s