Larry Korn Kimdir?

Masanobu Fukuoka’nın öğrencisi Larry Korn, Ekin Sapı Devrimi’nin İngilizce’ye çevrilmesine ve düzenlenmesine yardım etti. Permakültür, doğal tarım, sürdürülebilir çevre ve yerel gıda üretimi alanlarında eğitmen, danışman, yazar ve editördür. Larry Korn, doğal tarımı derinden inceleyen ve Bay Fukuoka’nın felsefesini samimiyetle tartışan ilk kitap olan Ekin Sapı Devrimcisi’nin yazarı. Kitabında doğal tarım hakkında kendi düşüncelerine yer vermesinin yanı sıra; doğal tarımın yerel kültürlere, geleneksel Japon tarımına, organik tarım ve permakültüre olan yakınlığına işaret ederek tartışmayı daha da genişletmiştir.

Berkeley’de, California Üniversitesi’nde Asya Çalışmaları bölümünden mezun olduktan sonra, Asya’da hayatın nasıl olduğunu anlayabilmek için Japonya’ya gitti. ‘Toprağa Dönüş’ topluluklarında ve Japonya kırsallarındaki geleneksel çiftliklerde çalıştı. Larry, birkaç yılını bir çiftçi ve filozof olan Masanobu Fukuoka’nın yanında, Şikoku Adası’nda geçirdi. Bay Fukuoka, spiritüel ilkelerinin uygulanabilirliğini göstermek adına, toprağı sürmeden tarım yapmayı savunan bir yöntem geliştirmişti.

Larry Amerika’ya geri döndü ve Bay Fukuoka’nın Ekin Sapı Devrimi adlı kitabının çevirisini ve editörlüğünü yaptı. Kitap 1978’de, Rodale Press tarafından basıldı. Larry, Berkeley’e geri döndü, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme derecelerini aldı. California Orman Bakanlığı’nda odunculuk faaliyetlerinin efektifliği hakkındaki geniş bir çalışmanın erozyon ayağında yer aldı.

Larry, 1982’de Tilth Yayıncılık’tan çıkan ‘Gelecek Bereketli Olacak: Sürdürülebilir Tarımın Yolları’ adlı kitabın editörlüğünü yaptı. Bu kitap, Kuzeybatı Pasifik’te permakültürün uygulanışı ve doğal tarım teknikleri hakkında bilgi veren pratik bir elkitabıydı. Günümüzde baskıdan kaldırılmış olsa da, kitabın büyük bir bölümü internette bulunuyor. Berkeley Horticultural Nursery ve Wintergreen Wholesale Nursery’de çalıştığı sırada peyzaj bitkileri ve tasarım hakkında pek çok şey öğrendi. 1987’de, San Fransisco Bay Area’da Mu Peyzajına başladı. 20 yıldır konutlara ve ticari müşterilere hizmet veriyor.

Larry Amerika’nın pek çok yerinde permakültür dersleri verdi, doğal tarım ve yerel üretim atölyeleri düzenledi. Bahçecilik, doğal tarım ve permakültür hakkında yazdığı makaleler Mother Earth News, Rodale’s Organic Gardening ve Tilth gibi dergilerde yayımlandı. 2008’de taşındığı Ashland, Oregon bölgesinde çalışmalarına devam ediyor.

Bu yazının hakları Larry Korn’a aittir. Kendisinden izin alınarak çevrilmiştir. Kaynak göstermek şartıyla kullanılabilir.

Kaynak: http://www.onestrawrevolution.net/One_Straw_Revolution/Larry_Korn.html

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s