Panos Manikis ile Doğal Tarım Etkinliği

2010 yılında Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde gerçekleşmiş olan etkinlikte, Panos Manikis doğal tarım, tohum topu yapımı, yükseltilmiş sebze yatağı ve tohum gibi konuları uygulamalı olarak anlatıyor. Benzer nitelikli görsel içerikler dilimizde oldukça az olduğundan dolayı eminiz bu video kaydı birçoğumuzun işine yarayacaktır.

Bu etkinliğin öncesi, sonrası veya benzer başka bir etkinliğe ait görsel içerikler elinizde varsa lütfen bizimle de paylaşın. Bu sayede mümkün olduğunca çok kişinin içeriklerden faydalanmasını sağlayabiliriz.

Videoyu paylaştığı için İnan Mayıs Aru’ya teşekkürler.

Not: Ham görüntüler bir miktar karışıktı ancak seyri kolaylaştıracak ve hiçbir önemli detay kaçmayacak şekilde videoyu düzenledik.

Panos Manikis Kimdir?

1950 doğumlu olan Manikis mühendislik eğitimi almış ancak bu alanda hiç çalışmamıştır. Genç yaştan itibaren yeni hayat tarzlarının arayışına girmiştir. Fukuoka’nın Ekin Sapı Devrimi adlı kitabı hayatını değiştirir. Bu küçük kitap onu o kadar derinden sarsar ki, sırt çantasını alıp Japonya’ya gider. 1980 yılında binbir uğraşla Fukuoka’nın köyüne ulaşır ve onun çömezi olur.

Kısa sürede Japoncayı söken Manikis, ustasından en az eforla aletleri kullanma, ağaçlara doğal biçimini verme, tohumları toprağı sürmeden ekme gibi temel teknikleri ve de doğayı onunla bütünleşerek idrak etmeyi öğrenir. Fukuoka ile Manikis 6 ay sonra doğal tarım öğretisini tanıtmak üzere Avrupa’ya geçer. İtalya, Hollanda, Avusturya, İsviçre’de bu teknikleri insanlara gösterirler; çiftliklerde, üniversitelerde konuşmalar yaparlar. Felsefelerine uygun şekilde bütün bu çalışmalar için hiç para almazlar.

Fukuoka’nın Japonya’ya dönmesinin ardından Manikis Brezilya’ya giderek bir doğal tarım çiftliği kurar. Bir süre sonra yeni deneyimler edinmek üzere Hindistan ve Nepal’de uzun süre yaşar. Yunanistan’a Türkiye üzerinden yürüyerek (1 yılda) geri dönen Manikis, uzun yürüyüşlere çıkarak, meditasyon yaparak kendi çiftliğini tasarlamaya ve dünyayı yeşillendirmenin yolları üzerine kafa yormaya koyulur. Bir süre sonra Yunanistan’ın kuzeyinde ufak bir köye yerleşir; bu çorak bölgede zaman içinde meyve ağaçları ve bitki örtüsünden bir cangıl yaratır..

Aynı zamanda Fukuoka’nın kitaplarını Yunancaya çevirip yayınlatan Manikis, Fukuoka’nın yeniden çıktığı dünyayı yeşillendirme gezisinde ona eşlik eder. Avrupa’nın ve Afrika’nın çeşitli yerlerinde geniş arazileri tohumlarlar. Bunların en önemlisi 1998’de Yunanistan’da 10,000 hektarlık bir alanın 3,000 kişi tarafından tohumlanmasıdır. Manikis daha sonra tek başına savaş sonrası Yugoslavya’da yeşillendirme çalışmaları yapar.

Manikis son 10 yıldır bir yandan Avrupa Doğal Tarım Merkezi haline dönüştürdüğü çiftliğinde dünyanın dört bir tarafından gelen meraklılara bu teknikleri göstermekte, bir yandan da Yunanistan’da çiftçiler arasında dayanışma ağları ve alternatif üretici-tüketici ilişkileri kurmakla uğraşmakta. Bir yandan da sadece tohum atmakla yetinmeyip, ustasının mottosu olan “insanların kalplerine tohum atmayı” gerçekleştirmek üzere (başta Arjantin olmak üzere) çeşitli ülkelerde seminerler vermekte, uygulama çalışmaları yapmaktadır.

Reklam

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s