Estas Tonne – İçsel Uçuş

Videonun sağ altında bulunan ayarlar seçeneğinden Türkçe altyazıyı etkinleştirebilirsiniz.

Çeviri Notu: Kendisine danışma şansımız olmasına rağmen, Estas’ın kendine has anlatımını dilimize çevirmek zor oldu. Bir ifadeyi hakkıyla çevirmek, anlamı tam olarak aktarabilmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Belgeselin akışına en uygun düşen çeviriyi yapabilmek için çalıştık, kimi ifadeler üzerinde uzunca tartıştık. Bir çevirinin nihayetinde tek bir kişinin elinden çıkması çoğu kez en doğrusu olsa da, belirli noktalarda başka bir çift göze (belki de daha fazlasına) ihtiyaç duyabiliyoruz. Böylesi bir dayanışmayı sağlayabilmek ve en geniş anlamda “doğa” ile uyumu konu alan işlerimizde karşılıklı yardımlaşabilmek için kurduğumuz Çeviri Ağı’na dahil olabilirsiniz.

Estas Tonne Kimdir?

“Hakikat Yolu’nda tekrar tekrar düşüyor, her seferinde yeniden ayağa kalkıyor ve yürümeye devam ediyorum.Ve Sevgi denen bu görkemli anma yürüyüşüyle devam ediyorum yoluma.”

Estas Tonne kendisini sanatsal anlatıma ve müziğin hakiki açılımına adamış, etkileyici bir varlık. Hakikat ve kendini yenileme; onun sesin kendine haslığını, bir ses kaynağının nasıl yaratıcı bir şekilde bir alan oluşturduğunu ve aynı zamanda dinleyicinin buna an be an uyumlanmasına nasıl izin verdiğini keşfetmesini sağlıyor – iyi oluş amacıyla, değişim amacıyla.

Sayısız ülkeye ve mekâna yolculuk yapan Estas Tonne’un kendini ilişkilendirdiği birkaç farklı kültür olmuştur, kendini belli bir millet ya da ülke ile tanımlamak yerine dünya kültürlerinin zenginliğine bırakır. Dolayısıyla müziği çok sayıda yaklaşımı yansıtır. Klasik yapının, Flamenko tekniğinin, Gypsy kökenlerinin, Latin karakteristiğinin ve Elektronik işitsel peyzajın bir birleşimi – birbirlerine akışları neredeyse hiç fark edilmemiş olan ve sesin ahenkli yapısında kendilerini gösterip şaşırtan, her bir performansta farklı bir ifade bulan, form ve melodide ise her zaman kendine has olan türlü tarzların bütünleşmesi.

Estas’ın müziğini, coşkun bir anlatım ve yalnızca farklı müzik tarzlarından doğmakla kalmayıp hislerin kendisine dokunabilen çok çeşitli akustik öğeler şekillendirir. Bu öğeler müziğe neşenin parıltısını, meydan okumanın gerilimini, heyecanın süratini, kutsal bir bağın zarafetini ve içi rahat bir “Ben”in dengesini dokur.

Anlık mevcudiyette yaşamın kendisi birleştiricidir – teknik yönden ve duygusal açıdan, akustik ve elektronik biçimlerde, dinamik ve çoğu kez sessizce. Tüm bu etkiler, istikrarla her bir performansta sesin içindeki dönüşümü ve gücü fark ettiren bir müzik yaratır.

Müziği, karşıt iki alanda hayat bulmaktadır. Altında “Biliyorum” yapısı yatar, buna “Bilmiyorum” noktasında başlayan bir doğaçlamanın eşsizliği eklenir.  Müzik yaratımına bu şekilde yaklaşmak hem temeli, hem de özgürlüğü aynı anda kapsar. Dolayısıyla işitsel peyzaj, içinde bulunulan duruma göre şekillenir ve kompozisyon, varyasyon ve temanın melodi tekrarı yerine bir çeşitlilikle kendilerini göstermesine izin verilir.

“Meditatif” kavramı, müzikal gerçeklikte minimalizm ya da hareketsizlik anlamı taşımaz; kişisel bir duygusal geçmişe, bunun odaklarına ve durumsal koşullarına nüfuz eder. Dinleyicinin ruh halinin farklılaşabileceği kadar, İçsel Uçuş da çok farklı biçimlerde tecrübe edilebilir.

Estas Tonne konserlerde, konferanslarda, Sokakta, Yogada, Sanatta ve türlü Festivallerde performansını sergiler. Tüm bunların yanı sıra film projeleri, şiir ve meditasyondan; dans ya da sirk sanatına varan çok farklı çalışmalarda yer alır. “Time of The Sixth Sun” (Altıncı Güneş’in Vakti) adlı film projesinde de kendi içsel dönüşümünü tecrübe ederken, bir yandan da yaptığı yolculuklarda topluma anlamlı bir etki bırakan gezgin bir ozanı canlandırıyor.

Çeviren: Cemre Kontacı
Kaynak: https://estastonne.com/

Reklam

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s