“Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam ” 4. Gösterim – İstanbul

Doğa ile uyumlu bir yaşamı ve doğal tarımı konu alan Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam’ın İstanbul’daki ikinci gösterimi Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nda gerçekleşecek. Çevirisini Cemre Kontacı’nın ve Doğal Tarımın Yolu’nun çevirmeni Meltem Altan’ın yaptığı belgeselin gösterimine katılım her zaman olduğu gibi ücretsizdir. Detaylara Facebook etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.

“Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam

Durakları Japonya, Güney Kore ve Birleşik Devletler olan, gıdaya (ve hayata) dair bakış açımızı sadelik ve şiirsellikle altüst edecek muhteşem bir yolculuk.

New York Times çoksatar yazarlarından Alicia Bay Laurel’in “güzel . . . hem sanat hem belgesel” sözleriyle nitelediği filmde, en fazla baskı yaratan küresel sorunlarımıza çözümler umulmadık yerlerden çıkıyor.

Besin, çevre ve mutluluğa dair kadim fikirleri günümüz gerçekliğiyle birleştirmiş ilham verici duruşlarıyla filmde yer alan doğal tarımcı, şef aşçı ve öğretmenlere ait içgörü ve hikâyeler, nefes kesen manzaralar ve orijinal derleme film müzikleriyle bir arada dokunuyor ‘Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam’da.

Filmde, Yoshikazu Kawaguchi (Japonya), Seonghyun Choi (Güney Kore) ve Larry Korn’un (Birleşik Devletler) yanı sıra bir düzine çiftçi, şef aşçı ve şehirli de doğal tarım hareketinin günümüz öncüleri olarak konu alınmış.

Onların hikâyeleri; çığır açan bir çevre metni olan Ekin Sapı Devrimi’nin yazarı Masanobu Fukuoka’nın yaygınlaştırdığı, sürdürülebilirliğe, hoşnutluk ve iyilik hâline giden, dâhice ancak çıldırtırcasına basit yolu aydınlatıyor.

Uygulamadaki geniş kapsamlılığıyla ‘Besin, Toprak, Mutluluk’ yalnızca gıda sorunlarına değil, bugün karşı karşıya olduğumuz en vahim ekolojik ve sosyal meselelere de çözüm getirmek için yeşerecek bir tohum olarak koymakta kendisini ortaya.”

Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/779147922476065/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s