Sözcüklerin Ardında Buluşmak

 Neler anlatır bu şarkı
Şüphe etmeyi bırakıp dinlediğinde
Tek resimde görürsün sonsuzluğu
Ve her anı tadarsın bir dizede

Sözlerin ve mantığın yetersiz kaldığı yerde söylenemeyeni anlatmanın yegâne yoludur sanat. Her daim dile gelmeyene, ulaşılamaz olana yönelen bir köprü olagelir. Gönlün kapılarını aralayan bir anahtardır. En çaresiz anlarında insanoğluna huzuru ve beraberliği hatırlatır. Ayırmanın, bölünmenin yatağından sıyrılır tereddütsüz. Varlıkların birliği ve harmonisi onun evrensel dilinde korunur, nesillerce aktarılır bilinmeden. Bir kuşun, ağustos böceğinin misal veya bir derenin, rüzgârın müziği; gökyüzünün, bulutların güneş ve ay ışığıyla resmettiği gibi, insanın şiiri de bu harmoninin eskimeyen örneklerindendir.

Adaletsizliğin, zulmün, ehlîliğin, baskının ve savaşın körüklendiği her dönemde yabanın gizil gücü kendini tekrar sanatın esrik ve özgür dilinde bulur. Bir tohuma benzer, besledikçe büyür; havayla, suyla bir olur, yeşillenir güneşe. Her şeyi birbirine bağlayan muazzam ağın yeniden onda belirdiği, dünün ve yarının ötesinde hakikatin zerreciklerini içinde barındıran biricik hâldir. Huzur ve özgürlüğün diyarından uzaklaşan insanlığa dengeyi hatırlatan isyanın mutlak aracıdır. Başka bir dünyanın mümkünlüğü sanatın damarlarında akar nehircesine. Kurumuş gönülleri denizinde ıslatır, kayıp ruhlara yol olur, gerisingeri katar döngüsüne her şeyi.

Tanım, ölçü ve formun ötesinde içkin bir mânânın yansımaları her yerde. Bunu algılamak için insanın ne büyük ideolojilere ne de yıllar süren tâlimlere ihtiyacı var. Koşullanmış bir zihinle baktığındadır ki insan baktığını karşısına alır. Kendinden koparıp önüne bıraktığı bu parçayı hırsla kovalar durur. Bilmez ki o da odur. İyisi mi daim olsun şarkılar, dizeler ve resmettiğin aşk!

Bugay Akyüz

Bizim gönlümüzden akanları da Sofros İni adlı YouTube kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s