Birlikte Olduralım

Önceliğimiz her zaman birlik çağrımızın mümkün olduğunca daha fazla kişiye ulaşması, anlatılması, daha fazla gönüle tohum ekilmesi, çağrının hayat bulması.

Paylaşım

İnternet ortamında bulundurduğumuz içeriklerin, var etmeye çalıştığımız etkinlik ve uygulamalar ile ilgili duyuruların mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını istiyoruz. Paylaşımlarınız ile fazladan tek bir kişiye ulaşacaksak bile oldukça değerli. O bir kişi hiç tahmin edemeyeceğimiz türden katkılar sağlayabiliyor. Sanal ortamın kalabalık merkezleri olan sosyal medya mecralarında kolayca yapabileceğiniz bu tarz paylaşımlar bu sebeple yapılabilecek en asgari ve etkin katkılardan biridir.    

Çeviri

Temellerimizi daha belirginleştirmek, anlatım çeşitliliğini arttırmak ve kimi zaman olay ve durumları kendi açımızdan değerlendirebilmek için mümkün olduğunca çok içerik üretmeye çalışıyoruz. Hâlihazırda ortaya konmuş emeklerin de dilimize kazandırılması açısından çeviri oldukça değerli bir araç.

Bugüne kadar yüzlerce sayfa uzunluğunda makale, röportaj, inceleme, belgesel, video ve benzeri içeriği çevirdik.

Çeviri sürecinde bu zamana kadar şu şekilde ilerledik:

1- Çevirilebilecek içeriklerin bulunması ve bir arada toplanması

2- Çevrilebilecek içerikler arasından birinin (güncel duruma ve gerekliliklere göre belirlenmiş öncelikler doğrultusunda) seçilmesi

3- Çevirmek için içerik sahibinden izin alınması.

4- İçeriğin çeviri aşamasını gerçekleştirecek kişi veya kişilerin belirlenmesi ve çeviriye başlanması (içeriğin yazılı olmaması durumunda önce metnin transkripsiyonu)

5- Çeviri sırasında sıkıntı yaşanan durumların çeviri ağında tartışılması ve çevirinin tamamlanması

6- Metnin düzenlemesinin yapılması (editör ile çevirmenin her hususta anlaşması)

7- Son olarak, içeriğin paylaşılması 🙂

Bu sürece istediğiniz bir ya da birden fazla adıma katkı sağlayarak dâhil olabilirsiniz.

Not: Birkaç kitap çevirmenin de peşindeyiz bu sıralar. Bununla ilgili de fikir belirtmek ve katkı sağlamak isterseniz çok güzel olur.

Etkinlikler, belgesel gösterimleri, sohbetler, müzikli buluşmalar

Birçok farklı ilde çeşitli etkinlikler ve buluşmalar düzenlemek istiyoruz. Hâlihazırda çevirilerini tamamladığımız ve gösterim izinlerini aldığımız belgeselleri beraber izlemek, sohbetler etmek, tohumlarımızı paylaşmak ve tabii ki birlikte müzik yapmak istiyoruz. Tüm bunları gerçekleştirebilmemiz içinse bazı gereklilikler kaçınılmaz olacaktır. Bu süreçte ulaşım, konaklama ve tüm bu toplaşmaların yapılabileceği yerler gibi temel konularda desteğe ihtiyacımız olacak. Bunlardan herhangi biri için belirlenecek vakit ve koşullarda yardım edebilirsiniz.

Siz bir fikir verin

Birlikte oldurabilmek istediğiniz bir fikriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. Nasıl olur, nasıl edilir birlikte düşünelim ve hemen yola koyulalım.  

Maddi destek

Şu ana kadar her şeyi dayanışma içerisinde hallettik. Hiçbir şey satmıyoruz, reklam yapmıyoruz, yapacağımız hiçbir etkinlik veya tecrübe/bilgi paylaşımı ücretli olmadı, olmayacak. Elbette tüm bu uğraşların türlü ve zorunlu giderleri var, biz de altından kalkabildiğimiz ölçüde öncelik belirleyip bunları gerçekleştiriyoruz. Ancak para bir şeyleri kolaylaştırıp serileştirebilecek veya düzenli hale getirebilecekse, mümkün olan en şeffaf şekilde maddi kaynak oluşturma ve bu kaynağı yine en şeffaf şekilde kullanmaya dayanan bir yapı oluşturulabilir.